Dodatni troškovi pri kupovini stana: šta se sve plaća pored cene nekretnine?

Tržište nekretnina

Dodatni troškovi pri kupovini stana: šta se sve plaća pored cene nekretnine?

Dok se pripremaju za kupovinu stana, koja često uključuje i podizanje stambenog kredita, većina potencijalnih kupaca nekretnina uglavnom razmišlja o tome koliko je novca potrebno prikupiti za učešće i koliki kredit treba da podignu. Odnosno, uzimaju u obzir samo ukupnu cenu nekretnine.

Svi koji su ikada kupovali nepokretnost znaju koliko se novca "nepredviđeno" potroši na različite procedure u vezi sa kupovinom. Međutim kako biste u proces ušli pripremljeni, pročitajte tekst i saznajte šta se sve dodatno naplaćuje, od poreza do različitih taksi.

Kupovina stana u novogradnji od investitora

Kada se radi o procesima kupovine stana u izgradnji, razlikujemo procedure za gotovinske i kreditne kupce.

Troškovi za gotovinske kupce:

  • Overa kod notara: Ovaj trošak zavisi od vrednosti kupoprodajnog ugovora. Na primer, za stan koji košta 100.000 evra, overa kod notara košta oko 40.000 dinara. Ovaj izdatak može biti podeljen u dve rate, ukoliko kupovina podrazumeva sklapanje predugovora i glavnog ugovora.
  • Izdavanje Clausule Intabulandi: Nakon kompletne isplate stana, potrebno je platiti trošak izdavanje Clausule Intabulandi koji iznosi 4.000 dinara. To je dokument koji omogućava upis prava svojine na ime kupca u Katastar nepokretnosti.
  • Porez na dodatu vrednost (PDV): Kod kupovine novogradnje od investitorske kompanije, PDV iznosi 10% na ukupnu cenu nekretnine. Kupci koji prvi put kupuju stan imaju pravo na povraćaj PDV-a od države za površinu do 40 m² za vlasnika stana i po 15 m² za svakog dodatnog člana domaćinstva. U slučaju kupovine od fizičkog lica, kao i kod starogradnje, umesto PDV, plaća se porez na prenos apsolutnih prava u visini od 2.5% od vrednosti nekretnine. Postoji mogućnost oslobađanja od ovog poreza za kupce koji kupuju svoju prvu nekretninu, više o tome pročitajte na linku.
  • Agencijska provizija: U agenciji City Expert, kupci ne plaćaju agencijsku proviziju. Celokupna pravna podrška i vođenje kupoprodaje od strane agenata su besplatni. Sa druge strane, ukoliko se odlučite za drugog posrednika, provizije agencija variraju od 2-5% cene nekretnine koju kupujete.

Troškovi za kupce koji uzimaju stambeni kredit:

Pored gore navedenih troškova, kupci koji uzimaju stambeni kredit moraju računati i na dodatne troškove:

  • Troškovi izrade predugovora i ugovora: Ovi troškovi su obavezni, a iznos zavisi od vrednosti nekretnine i notarskih taksi.
  • Troškovi založne izjave: Iznos varira u zavisnosti od vrednosti nekretnine, ali obično se kreće u rasponu od 15.000 do 30.000 dinara.
  • Troškovi obrade kredita: Troškovi obrade zavise od banke i uključuju troškove procenitelja, koji se često kreću između 120 i 150 evra. Ukupno, ovi troškovi mogu dostići i do 1.000 evra. Kako biste znali koje banke nude najpovoljnije uslove za stambeni kredit, raspitajte se besplatno kod Kreditnog Savetnika.
  • Provizija za prenos novca u banci: Prilikom plaćanja, preporučuje se da kupac i prodavac imaju račune u istoj banci kako bi se izbegle visoke provizije. Troškovi za transfer unutar iste banke su najnižii, dok provizije za transfer između različitih banaka mogu iznositi od 5.000 do 16.000 dinara.
  • Troškovi kursne razlike: Kako banka stambeni kredit isplaćuje u dinarima, a prodavcu se plaća u evrima, može doći do razlike između srednjeg i kupovnog kursa. Kako bi prodavac dobio tačan iznos u evrima, potrebno je doplatiti ovu razliku.

Kupovina stana u starogradnji - porezi i takse

Troškovi za gotovinske kupce:

  • Porez na prenos apsolutnih prava: Kao što je pomenuto, kod kupovine starogradnje, ovaj porez iznosi 2.5% od vrednosti nekretnine i plaća se nakon kupovine, po dobijanju poreskog rešenja, osim u slučaju oslobađanja od istog.
  • Overa kod notara: Troškovi overe kupoprodajnog ugovora variraju u zavisnosti od vrednosti nekretnine. Na primer, za stan vredan 130.000 evra, notarske takse iznose oko 350 evra.
  • Izdavanje Clausule Intabulandi: Potrebno je uplatiti trošak izdavanje Clausule Intabulandi koji iznosi 4.000 dinara.
  • Provizija za prenos novca u banci: Kao i kod novogradnje, transfer novca između banaka može koštati između 5.000 i 16.000 dinara, zavisno od toga da li se transfer obavlja unutar iste banke ili između različitih banaka.

Troškovi za kupce koji uzimaju kredit:

  • Troškovi obrade kredita: Troškovi obrade kredita zavise od banke i mogu uključivati različite naknade, procenitelja i dodatne takse. O njima svaka banka sprovodi svoju politiku.
  • Troškovi kursne razlike: Ukoliko se isplata vrši putem kredita, razlika u kursu može dovesti do dodatnih troškova za kupca, kao što je već objašnjeno.
  • Overa založne izjave: Troškovi se obično kreću između 15.000 i 30.000 dinara, zavisno od vrednosti nekretnine.
  • Upis hipoteke: Troškovi upisa hipoteke zavise od vrednosti kredita, o čemu ćete preciznu informaciju dobiti od banke za koju se odlučite.

Kupovina stana, bilo da se radi o novogradnji ili starogradnji, zahteva detaljno planiranje i razmatranje svih dodatnih troškova kako biste bili potpuno spremni i izbegli neprijatna iznenađenja. Kao i uvek, City Expert je tu da vam pruži podršku i pomogne da proces kupovine bude što jednostavniji i uspešniji. Kao poseban benefit za kupce nekretnina kod nas - agencijska provizija se ne naplaćuje. Kontaktirajte nas da zajedno pronađemo vaš sledeći dom!

Ana Dajević
Ana Dajević
Copywriter
Nisu svi koji lutaju izgubljeni.
Kupite stan u Beogradu bez plaćanja provizije
Prodaja stanova Beograd