Solarni paneli u Srbiji: Vodič za ugradnju, cene i efikasnost u 2025.

Saveti

Solarni paneli u Srbiji: Vodič za ugradnju, cene i efikasnost u 2025.

U svetu sve veće energetske krize i rasta cena električne energije, ne čudi veliko interesovanje za ugradnju solarnih panela među domaćinstvima u Srbiji. 

Solarni paneli su popularni zbog finansijskih ušteda, energetske nezavisnosti i ekoloških prednosti. U nastavku saznajte sve o instalaciji, njihovoj efikasnosti i isplativosti, te procedurama u Srbiji.

Kako funkcionišu solarni paneli?

Solarni paneli pretvaraju sunčevu svetlost u električnu energiju pomoću fotonaponskih (PV) ćelija, koje proizvode jednosmernu (DC) struju kada su izložene svetlosti.

Osnovni solarni sistem obuhvata:

  • PV panele (postavljene na krovu, zemlji ili fasadi)

  • Inverter – pretvara jednosmernu (DC) struju u naizmeničnu (AC), koja se koristi u domaćinstvu

  • Montažnu konstrukciju i kablove

  • Opcionalno: baterije za skladištenje viška energije i monitoring sistem za praćenje proizvodnje i potrošnje

Oprema za solarne panele

Vrste solarnih panela 

  1. On-grid (mrežni sistemi):

    • Povezani su na elektrodistributivnu mrežu

    • Višak proizvedene energije se šalje u mrežu (može se ostvariti umanjenje računa)

  2. Off-grid (autonomni sistemi):

    • Nisu povezani na mrežu

    • Imaju baterije koje skladište višak energije za upotrebu noću ili u oblačnim danima

    • Koriste se tamo gde nema pristupa mreži (vikendice, udaljene lokacije)

Šta je bolje i isplativije?

On-grid sistemi solarnih panela povezani su na elektrodistributivnu mrežu i višak proizvedene energije šalje se nazad u mrežu. Zakonski su regulisani u Srbiji (uz potpisivanje ugovora sa EPS-om), a mogu smanjiti račune za struju jer se predata energija odbija od potrošnje. Prednost je što nemate dodatne troškove za baterije i stalno imate struju, ali ste i dalje zavisni od mreže i njenih pravila.

Off-grid sistemi funkcionišu potpuno nezavisno od mreže i koriste baterije za skladištenje viška energije za kasniju upotrebu. Legalni su i pogodni za lokacije bez pristupa mreži, poput vikendica ili udaljenih mesta. Prednost je potpuna nezavisnost, ali su troškovi veći zbog baterija i zahtevaju više održavanja.

Koji tip solarnih panela odabrati?

Najčešće se koriste dve vrste solarnih panela: monokristalni i polikristalni. Monokristalni paneli su izrađeni od jednog kristala silicijuma, zbog čega imaju ujednačenu strukturu i veću efikasnost u pretvaranju sunčeve svetlosti u električnu energiju. To znači da proizvode više struje na istoj površini u poređenju sa polikristalnim panelima. Zbog toga su skuplji, ali su bolji izbor kada imate ograničen prostor za instalaciju, jer maksimalno iskorišćavaju dostupnu površinu krova ili dvorišta.

Polikristalni paneli se prave od više kristala silicijuma i imaju nešto nižu efikasnost, što znači da za istu količinu proizvedene energije treba veća površina panela. Oni su jeftiniji i mogu biti dobra opcija ako imate dovoljno prostora i želite nižu početnu investiciju.

Koliki je solarni potencijal u Srbiji?

Dobra vest je da razlika u solarnom potencijalu između različitih krajeva Srbije iznosi samo oko 4%. To znači da je gotovo svaka lokacija u Srbiji pogodna za instalaciju solarne elektrane

Postavka solarnih panela na krov

Da li je vaš dom pogodan za ugradnju solarnih panela?

Glavni faktori u vašem domaćinstvu koje treba da proverite su:

  • Površina i orijentacija krova

  • Stepen osunčanosti (jug je idealan)

  • Postojanje zasenčenja (drveće, zgrade itd.)

Za instalaciju solarnih panela, za svaki kilovat (kW) instalisane snage potrebno je oko 5 kvadratnih metara krova. Na primer, da biste postavili sistem od 5 kW, biće vam potrebno približno 25 m² krova. Ova površina omogućava dovoljnu proizvodnju energije da pokrije prosečnu godišnju potrošnju električne energije u domaćinstvu. Kad se radi o težini, solarni paneli povećavaju opterećenje krova za oko 10 kilograma po kvadratnom metru, što je važno uzeti u obzir prilikom planiranja ugradnje.

Postavljanje solarnih panela na zemlju često se koristi kod većih sistema ili kada krov nije pogodan zbog orijentacije, senke, ili statičkih ograničenja. 

Koliko košta ugradnja solarnih panela? 

Za 2025. godinu, prosečne cene se kreću od 3.500 do 5.000 evra za sistem od 3 kW, dok je cena za sistem od 5 kW između 5.500 i 8.000 evra. Ukoliko želite baterije za skladištenje energije, treba računati na dodatnih 2.000 do 5.000 evra. 

Koliko možete uštedeti uz pomoć solarnih panela?

Uštede zavise od potrošnje, veličine sistema i cene struje:

  • Domaćinstvo koje troši 400 kWh mesečno može uštedeti 6.000–10.000 RSD mesečno

  • Godišnja ušteda: 70.000–120.000 RSD

  • Period povraćaja investicije: 6–9 godina

  • Vek trajanja sistema: 25–30 godina

Subvencije za solarne panele u 2025. godini

Program „Čista energija i energetska efikasnost za građane“ (SURCE) je zajednički projekat Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije i Svetske banke, koji omogućava građanima bespovratna sredstva za sprovođenje mera energetske efikasnosti u domaćinstvima. Cilj programa je smanjenje potrošnje energije i emisije štetnih gasova.

U okviru ovog programa, građani mogu ostvariti subvencije u iznosu od 50% do 65% ukupne vrednosti investicije za mere kao što su zamena stolarije, izolacija, ugradnja toplotnih pumpi i solarnih panela. Za socijalno ugrožene građane, subvencije mogu iznositi i do 90% ukupne vrednosti energetske sanacije. 

Gradovi i opštine će raspisivati javne pozive za građane, a očekuje se da će prvi pozivi biti raspisani tokom leta 2025. godine. Za nove informacije, savetuje se da pratite zvanični sajt Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije.

Procedura ugradnje solarnih panela

1. Procena krova i potrošnje

Prvo proverite da li vaš krov ili dvorište ima odgovarajuće uslove za postavljanje solarnih panela. Takođe, važno je da znate koliko električne energije mesečno ili godišnje trošite, kako biste odabrali sistem odgovarajuće snage.

2. Pribavljanje ponuda i izbor izvođača

Kontaktirajte više firmi koje se bave ugradnjom solarnih panela i zatražite detaljne ponude. Uporedite cene, uslove i kvalitet opreme pre nego što donesete odluku.

3. Prikupljanje dozvola i dokumentacije

Za on-grid sisteme neophodno je pribaviti saglasnost distributera električne energije i prikupiti svu potrebnu papirologiju. Firma izvođač može vam pomoći u ovom procesu.

4. Instalacija

Nakon što su svi uslovi ispunjeni, stručni tim firme koju ste angažovali instalira solarne panele i pripadajuću opremu na vašem krovu ili drugom mestu.

5. Priključenje na mrežu i registracija kao prozjumer

Za sisteme povezane na mrežu potrebno je da se registrujete kao prozjumer, što vam omogućava da koristite struju iz mreže, ali i da višak proizvedene energije šaljete nazad i ostvarujete uštedu na računu.

Prednosti i mane solarnih panela

Prednosti:

  • Velike finansijske uštede

  • Energetska nezavisnost

  • Ekološka odgovornost

  • Dug vek trajanja

Mane:

  • Visoka početna investicija

  • Efikasnost zavisi od vremenskih uslova

  • Relativno dugo administrativna procedura

Da li se solarni paneli isplate u Srbiji?

Ako imate solidan krov, visoku potrošnju struje i pristup subvencijama – odgovor je: da, i te kako! Povrat investicije u solarne panele se isplaćuje u roku od 6 do 9 godina, a nakon toga imate gotovo besplatnu energiju naredne dve decenije. Uz sve veću podršku na nivou države, sada je idealan trenutak da investirate u svoju energetsku nezavisnost.

Nadamo se da su vam informacije o solarnim panelima bile korisne. City Expert je tu da vam ponudi stručna rešenja i edukaciju u različitim pitanjima vezanim za vaš dom. Ako trenutno tražite nekretninu ili želite da je prodate ili izdate, City Expert je vaš pouzdan partner i broj jedan digitalna agencija za promet nekretnina u Srbiji.

Ana Stojanović
Ana Stojanović
Copywriter u oblasti nekretnina
Words build worlds.