Zelena (ekološka) gradnja u Srbiji: Gde stojimo i kako možemo bolje?

Saveti

Zelena (ekološka) gradnja u Srbiji: Gde stojimo i kako možemo bolje?

Šta je zelena ili održiva gradnja?

Zelena gradnja, poznata i kao održiva ili ekološka gradnja, podrazumeva projektovanje i izgradnju objekata koji imaju minimalan negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi

U praksi to uključuje korišćenje recikliranih i obnovljivih materijala, te smanjenje otpada i potrošnje resursa.

Građevinski otpad – šta nam najviše zagađuje Srbiju?

Prema dostupnim podacima, u Srbiji građevinski otpad čini čak 75% ukupnog otpada. Umesto da se sistematski reciklira, ogromna količina ovog otpada završava zajedno sa komunalnim otpadom, često na nelegalnim deponijama širom zemlje kojih u Srbiji ima više od 3.000.

Šta čini ekološku zgradu?

Zelena zgrada

Prilikom planiranja i izgradnje ekoloških zgrada, najvažniji je odabir materijala koji se mogu reciklirati i ponovo koristiti uz poznavanje specifičnih tehnologija. Za održivu gradnju se preporučuju:

  • Drvo i drvne prerađevine

  • Opeka i pesak

  • Reciklirani čelik

  • Staklena vuna

  • Hibridni materijali (npr. unakrsno lamelirano drvo, beton sa vlaknima, drvo-beton sistemi)

Mehaničke osobine materijala su jednako važne – bitno je proceniti koliko zagađenja nastaje njihovom proizvodnjom i šta se dešava sa njima nakon završetka veka objekta.

Prednosti zelenih objekata

Zeleni krov na vrhu zgrade

Uvođenje ekoloških standarda u stanogradnju donosi stvarne benefite – za zdravlje ljudi, za prirodu i za kućni budžet.

  • Zdravije okruženje za život: Zelene zgrade koriste prirodne, paropropusne materijale, imaju bolju ventilaciju i smanjen nivo štetnih isparenja, što direktno utiče na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru.

  • Ušteda vode:  Sistemi za sakupljanje i reciklažu tehničke vode, kao i za ponovnu upotrebu kišnice, predstavljaju važan pravac u kojem zelena gradnja treba da se razvija u budućnosti.

  • Manje otpada i zagađenja: Upotreba recikliranih materijala smanjuje količinu građevinskog otpada i pritisak na prirodne resurse.

  • Niži troškovi održavanja: Energetski efikasni sistemi znače niže račune i dugoročnu uštedu za vlasnike i korisnike objekta.

Gde je Srbija danas u održivoj stanogradnji?

Zelena gradnja u Srbiji je postala česta tema, ali je njena primena još uvek ograničena. 

Pozitivni primeri zelene gradnje u Srbiji:

  • Lidl – Nova Pazova

Upravna zgrada kompanije Lidl Srbija prva je zgrada u Srbiji sa LEED Platinum sertifikatom, priznanjem koje se dodeljuje objektima koji su ispoštovali ključne principe održivosti. Zahvaljujući inicijativi sakupljanja kišnice ušteda vode u ovom objektu se procenjuje na 63%.

  • Solarno skladište u Lapovu 

Solarno skladište u Lapovu opremljeno je sa skoro jedan hektar solarnih panela, što donosi značajne uštede na potrošnji električne energije – oko 1,2 miliona dinara mesečno. 

  • Novkabel – Novi Sad

Kompanija je uspešno transformisala staru proizvodnu halu u moderni poslovni objekat sa karbon neutralnim otiskom i opremila ga sistemima za napajanje iz obnovljivih izvora.

Nedavno je najavljena inicijativa obnove 500 starih stambenih zgrada u 14 gradova širom Srbije za veću energetsku efikasnost. Projekat se realizuje u saradnji sa EBRD-om, uz donatorsku podršku Državnog sekretarijata za ekonomske poslove Švajcarske konfederacije (SECO) i Evropske unije, kako prenosi Energetski portal.

Što se tiče objekata novogradnje, na tržištu postoje pojedinačni primeri zelenih i ekoloških stambenih kompleksa, a neki od njih su projekat Pap Pavla u Novom Sadu ili Victory Gardens u Beogradu. Ukoliko ste zainteresovani za kupovinu stana u stambenim zgradama koje vode računa o održivosti, toplo preporučujemo da pogledate pomenute objekte.

Mogu li svi graditi održivo?

Solarni paneli na krovu zgrade

Da. U svetu se ekološki principi ugrađuju još u fazu planiranja. U Francuskoj, primera radi, zakon nalaže da sve nove poslovne zgrade imaju zeleni krov ili solarne panele.

Šta nam je potrebno da bismo unapredili održivost?

Za brži razvoj održive gradnje u Srbiji, potrebni su:

  • Efikasan sistem za razvrstavanje i reciklažu građevinskog otpada

  • Podsticaji za korišćenje recikliranih materijala

  • Upućivanje i edukacija stručnjaka u industriji

  • Veće učešće domaće proizvodnje u ponudi ekoloških materijala

  • Zakoni koji će uvesti zelene standarde kao obavezu

Struka je složna: Održivost je budućnost

Nedavno se u Beogradu održala konferencija "Budućnost građevinske industrije: ljudi, kapital i održivost", koja je okupila brojne predstavnike projektantskih i građevinskih kompanija, proizvodne industrije, finansijskih institucija i sektorskih organizacija, a u kojoj je učestvovao i CEO City Expert kompanije Miloš Mitić.

Kao jedan od ključnih zaključaka tog skupa navodi se da je integracija održivih praksi ključna za našu planetu i dugoročnu održivost domaćih projekata novogradnje. Put ka tome jeste kroz odabir ekološki prihvatljivih materijala, sertifikaciju i odgovorno upravljanje otpadom.

Ana Stojanović
Ana Stojanović
Copywriter u oblasti nekretnina
Words build worlds.