Šta je hipoteka i kako funkcioniše u procesu stambenog kredita?
Šta je hipoteka?
Hipoteka je založno pravo na nepokretnost koju poverilac, najčešće banka, upisuje kao garanciju za stambeni kredit.
Vlasnik stana pod hipotekom ima pravo da koristi nekretninu – može u njoj stanovati, rentirati je ili čak prodati.
U nastavku teksta pročitajte sve o ovoj važnoj proceduri.
Zašto je hipoteka obavezna u sklopu stambenog kredita?
Hipoteka je osnovni uslov za odobrenje stambenog kredita jer omogućava banci sigurnost u vezi sa vraćanjem duga. Ako bi kupac prestao da otplaćuje kredit, banka bi mogla da proda nekretninu i nadoknadi uložena sredstva.
Kako upisati hipoteku na stan
Upis hipoteke se vrši na zahtev trenutnog vlasnika nekretnine. Za to je potrebno da vlasnik stana podnese zahtev nadležnoj službi za Katastar nepokretnosti, uz dokumentaciju koja se navodi na sajtu Republičkog geodetskog zavoda. Nakon toga, vlasnik potpisuje založnu izjavu koja se overava kod notara i prosleđuje službi za Katastar radi upisa.
Kako upisati hipoteku nad objektom u izgradnji?
Ukoliko kupujete stan u izgradnji, hipoteka se upisuje na zemljištu na kojem se objekat gradi, jer sama nekretnina još nije uknjižena u Katastar. Nakon završetka izgradnje, stan se upisuje u Katastar, a hipoteka se prenosi na konkretan stan.
Rizici hipoteke
Da li hipoteka može biti rizična za kupca ili prodavca?
Rizičnost hipoteke za kupca
Hipoteka kao založno pravo u procesu stambenog kredita predstavlja dugoročnu obavezu koju je važno pažljivo razmotriti. Ukoliko kupac nekretnine dođe u situaciju da nije u mogućnosti da otplaćuje kredit, može prodati nekretninu i od tih sredstava namiriti dug banci.
Rizičnost hipoteke za prodavca
Prodavac potpisuje hipoteku kako bi omogućio kupcu da dobije kredit, ali hipoteka se upisuje tek nakon zaključenja kupoprodajnog ugovora. Prodavac se ne mora brinuti jer se hipoteka upisuje u Katastar tek nakon što je ugovorena cena isplaćena.
Prodaja stana pod hipotekom - da li je moguće?
Ukoliko se vaši planovi nenadno promene, uvek možete prodati stan, čak i ako ste ga kupili putem hipotekarnog kredita koji još uvek nije izmiren. Proces je nešto složeniji jer sadrži više koraka, stoga pročitajte tri opcije kupoprodaje stana pod hipotekom, o čemu smo detaljno pisali u prethodnom tekstu. Osim toga, postoji opcija prebacivanja hipoteke na drugu nekretninu koju imate u svom vlasništvu. Nakon prenosa, stan koji oglašavate za prodaju nema više teret hipoteke.
Šta je hipoteka drugog reda?
Moguće je. Prvi korak je da od banke zatražite Potvrdu o ostatku duga, kao i pismo o namerama banke da će izdati brisovnu dozvolu nakon isplate ostatka duga. Zatim je na redu pribavljanje dokumentacije i apliciranje za kredit. U slučaju potvrdnog odgovora, uspostavlja se hipoteka II reda. Nakon dobijanja rešenja o upisu hipoteke od strane RGZ, banka klijentu isplaćuje sredstva. Nakon overe kupoprodajnog ugovora kupac će, prateći instrukcije banke, jedan deo ugovorene cene, do visine duga, isplatiti na namenski račun prodavca u banci. Nakon ove isplate prodavac je dužan da ugasi kredit koji je obezbeđen hipotekom, kao i da pokrene postupak brisanja hipoteke I reda u Katastru.
Brisanje hipoteke nakon otplate kredita
Hipoteka se briše iz Katastra nepokretnosti kada dug bude potpuno izmiren. Nakon što kupac isplati dug, banka izdaje brisovnu dozvolu, koja se overava kod notara i prosleđuje u Katastar. Nakon brisanja, nekretnina je oslobođena od hipoteke, što se može proveriti na na eKatastru.
Nadamo se da ste sada upoznati sa širom slikom o hipoteci i da smo odgovorili na neka vaša pitanja. City Expert je tu da vam pruži svu neophodnu podršku u vezi sa nekretninama, uključujući i pravnu proveru, bilo da planirate da kupite, iznajmite ili prodate stan.
